O co chodzi z tą ekologią?



Ekologia staje się  z roku na rok coraz bardziej popularna i zaczyna obejmować coraz więcej obszarów. Zmiany są obecne na każdym poziomie, ekologiczna rewolucja ogarnia też powoli branże gastronomiczną. 

Dlaczego tak się dzieje? Zastanawiacie się skąd bierze się popularność produktów takich jak ekologiczne opakowania jednorazowe, słomki ekologiczne, kubki ekologiczne czy naczynia z trzciny cukrowej

Ludzie na całym świecie nieświadomie zjadają mnóstwo plastiku, a dokładnie mikroplastiku. Plastik można znaleźć w stolcu ludzi z całego świata, poinformowali naukowcy podczas 26 Europejskiego Tygodnia gastroenterologii w Wiedniu. Ludzie zjadają go wraz z rybami i owocami morza solą morską, a nawet piwem, miodem i wodą.

Produkcja wszechobecnych w życiu codziennym tworzyw sztucznych wynosi setki milionów ton rocznie i nadal rośnie. W sumie stworzono ich już ponad 8 miliardów ton. Najwięcej plastikowych odpadów pozostaje na lądzie. Szacuje się że od dwóch do pięciu procent wszystkich produkowanych tworzyw sztucznych trafia do mórz.  Tam są spożywane przez zwierzęta morskie i wchodzą do łańcucha pokarmowego, a w ostatecznym rozrachunku mogą być konsumowane przez ludzi. 

Mikroplastik to kawałki tworzyw sztucznych o średnicy poniżej 5 milimetra wykorzystywane są w różnego rodzaju produktach np. kosmetykach. Powstają także w sposób niezamierzony na skutek rozpadu większych kawałków plastiku pod wpływem działania sił przyrody, zdarzenia czy mechanicznego zużycia. Wiadomo że spożycie mikroplastiku przez organizmy żywe może prowadzić do zmian chorobowych przewodu pokarmowego, zapalenia tkanek, problemów wątroby i powstawania nowotworów i zaburzeń endokrynologii.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ekologiczne trendy w branży gastronomicznej

Ekologiczne dylematy