Ekologiczne dylematy


Naukowcy, którzy na początku dwudziestego pierwszego wieku zaczęli badać problem plastikowych odpadów i śmieci zanieczyszczających Pacyfik, obliczyli, że na kilogram naturalnego materiału, który znajduje się na północnym Pacyfiku przypada aż 6 kilogramów plastikowych odpadków, tak więc problem jest ogromnej wagi. Te plastikowe śmieci zaczynają po prostu dominować w naturalnym ekosystemie Pacyfiku.

 Niestety problem jest tak ogromny że do tej pory ludzkość nie znalazła pomysłu na to jak pozbyć się tej ogromnej wyspy śmieci. To co możemy zrobić na co dzień, to przede wszystkim mniej konsumować plastiku. Zamiast plastikowych jednorazówek wybierajmy więc ekologiczne opakowania jednorazowe, których jest cała masa na rynku. Mamy kubki ekologiczne z papieru czy ekologiczne naczynia. Bardzo ważne jest to żeby ten plastik nie trafiał na wysypiska i nie trafiał w okolice różnych zbiorników wodnych. Musimy go przetwarzać i jeszcze raz używać skoro już został wyprodukowany.

Obliczono, że w plastikowa siateczka jest używana średnio 12 minut. To tyle trwa średnio droga ze sklepu do naszego domu. I te reklamówki w wielu miejscach na świecie trafiają po prostu gdzie popadnie, nie tylko na ląd, ale również do wody.

Zdawać by się mogło że te olbrzymie wysypiska śmieci na oceanach są dla Polski problemem odległym i mało znaczącym. Niestety nasze zaniedbania związane z Bałtykiem mogą wkrótce przynieść dla naszego morza konsekwencje podobne do tych jakie spotkały Pacyfik.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ekologiczne trendy w branży gastronomicznej

O co chodzi z tą ekologią?